Zubní hygiena v těhotenství a při kojení


ve spolupráci s

Proč se někdy maminkám v těhotenství zkazí zuby? Proč některé trpí během těhotenství zánětem dásní? … V článku se budu zabývat otázkou stravy, péčí o zuby v době těhotenství a také tím, co by vás mohlo v tomto období v souvislosti s dutinou ústní překvapit.

Těhotenství a období po porodu je velmi náročné pro každou ženu, bohužel ne pro každou budoucí maminku je celé těhotenství zalité sluncem a více či méně se objeví i náročnější chvíle, které mohou mít dopad na stav dutiny ústní. V souvislosti se stravou a chutěmi nezaznamenají některé budoucí maminky žádnou změnu, sko-ro každá těhotná ale pocítí v některém období gravidity těhotenské chutě, anebo naopak i nechutě. Těhotenské chutě ale i nevolnosti mohou negativně ovlivnit stav vašich zubů a dásní. Můžete ale podniknout pár kroků, které je pomohou ochránit v tomto náročném období. Dodržujte zejména následující rady:

Věnujte zvýšenou pozornost kvalitě jídelníčku.

Dbejte na dostatek tekutin.

Vyhýbejte se cukrům.

V těhotenství a také později při kojení dbejte na dostatečný příjem kvalitních živin, protože část jich předáváte svému miminku, a také na dostatek tekutin. Při jejich výběru dávejte pozor na to, aby neobsahovaly zbytečně přidané cukry a barviva, jelikož cukr v nápojích je pro zuby velmi rizikový, jelikož je to snadná potrava pro bakterie zubního plaku, které cukr přemění na kyseliny a ty narušují povrch zubní skloviny. Pokud máte sladké pití rády, doporučuji občas ovocnou kapsičku/přesnídávku, která doplní energii a částečně i tekutiny, ale je konzumo-vána jednorázově. Nápoje by měly být nejlépe neperlivé, ideální je obyčejná vo-da. Za mě doporučuji také těhotenské a kojící čaje! Nehledě na spolupráci se značkou HiPP mohu upřímně říci, že mám jejich výrobky nejraději – hlavně kojící čaj, protože podporuje kojení, zároveň omezuje nadýmání miminka a je bez přídavků cukrů a barviv. Také jsem si zamilovala Hipp kapsičky. Zvykla jsem si na ně začátku těhotenství, kdy mě trápily nevolnosti, ale potřebovala jsem dobít energii. Vždy jsem dbala na to, aby byly produkty bez přídavku cukru a byly pouze z ovoce, což HiPP kapsičky jsou (není tomu tak u všech značek), a proto je vřele doporučuji. Samozřejmě je nutné dodat, že na cukry dávejte velký pozor v potravě obecně!

Dbejte na důkladnou zubní hygienu.

Těhotenské chutě mohou být velmi silné, v takovém případě, pokud si nemůžete pomoci, opravdu dbejte na důkladnou zubní hygienu. Používejte přitom kvalitní zubní kartáček a jedenkrát denně (nejlépe večer) i mezizubní pomůcky (mezizubní kartáčky a dentální nit). Já osobně mám nejlepší zkušenost s kartáčky značky TePe a Curaprox, nově je ale pro mě příjemným objevem také česká značka Herbadent se svými kartáčky z ecoplastu.

Nikdy se nemyjte zuby ihned po zvracení!

Pokud vás trápí spíše nechutě, nevolnosti nebo až zvracení, je důležité dodržovat základní zásadu : Nikdy si nemyjte zuby ihned po zvracení. Kyseliny totiž dočasně naleptávají sklovinu, která je měkčí a méně odolná, a pokud byste ihned začaly čistit kartáčkem, můžete si sklovinu poškodit. Je tedy potřeba vydržet alespoň půl hodiny, než sliny kyselé prostředí zneutralizují a čištění zubů je již bezpečné.

Zařaďte do své rutiny pasty nebo výplachy s antibakteriální složkou

Těhotenství je také obvykle doprovázeno zvýšenou únavou, často v takových případech budoucí maminky na čištění zubů jednoduše zapomenou nebo ho zaspí (to samé se také může stát v souvislosti s únavou spojenou se staráním se o miminko). Pokud se vám bude tedy stávat, že častěji nějaké čištění zubů vy-necháte, doporučuji zařadit do své rutiny pasty nebo výplachy s antibakteriální složkou. Opět zmíním značku Herbadent a jejich antibakteriální gel na dásně.

Věnujte pozornost svým zubům a dásním ještě před těhotenstvím

Pokud plánujete otěhotnět, běžte na kontrolní prohlídku a dejte své zuby a dásně do pořádku ještě než se tak stane. Mnohokrát se vám to vrátí zpět.
V těhotenství významně narůstá v těle ženy hladina některých hormonů, které mají vliv na propustnost a prokrvení dásní. Z tohoto důvodu se může objevit u těhot-né zánět dásní i přes perfektní hygienu. Existují ale studie, které dokazují, že častěji budou trpět na zánět dásní ty těhotné ženy, jejichž hygiena a tedy stav dásní nebyl v pořádku ještě před otěhotněním. Tedy pokud budete mít zdravé dásně před otěhotněním, je mnohem menší pravděpodobnost, že budete trpět zánětem dásní v těhotenství (není to ale vyloučeno).

Bohužel také často slýchám od maminek, že se jim zuby zkazily těhotenstvím. Opravdu to tak jednoduše nefunguje, že by se zuby samy o sobě jen vlivem těhotenství odvápnily a vznikly na nich kazy. Vždy je to soubor již výše zmíněného (nevolnosti, zvracení, časté vynechání zubní hygieny, nedostatečná zubní hygiena ještě před otěhotněním, nevhodná strava-sladké,.., přítomnost již malých defektů-demineralizací před otěhotněním, které během těhotenství pro-gredují).

Rozsáhlý zubní kaz na stálém zubu nevznikne od nuly za půl roku, nějakou dobu to trvá!!!

V těhotenství spojte dvě preventivní prohlídky i s návštěvou dentální hygienistky.

těhotenství budete posláni na dvě zubní prohlídky, nutno dodat, že tyto proh-lídky mají velmi omezenou výpovědní hodnotu, protože vám žádný zubař v těhotenství nebude zhotovovat preventivně rentgenové snímky. Mezizubní kazy jsou zjistitelné v počátečních stádiích pouze na rtg. Nejen z tohoto důvodu je tedy třeba myslet na zubní kontrolu ještě před otěhotněním.
Je také vhodné spojit dvě těhotenské preventivní prohlídky i s návštěvou dentální hygieny!! Dentální hygienistka je totiž schopna rozlišit zánět dásní způs-obený plakem od zánětu způsobeného těhotenskými hormony (u plakem způs-obeného zánětu je opět v ústech přitomno velké množství bakterií, které se mohou dostat až k miminku!). Navíc zkontroluje, zda péče o vaši dutinu ústní je kvalitní a prováděna vhodnými pomůckami! A může vám poradit, pokud nepos-tupujete správně.

Po porodu neolizujte dudlík vašeho miminka, mohla byste přenést všechny bakterie z vaší dospělé ústní dutiny přímo na novorozence
Pamatujte po porodu na to, že všechny patologické bakterie, které máte v ústech přítomny, předáváte každou pusinkou, nebo olíznutím dudlíku či lžičky na své miminko. To ale na takovou bakteriální zátěž není připraveno! I z tohoto důvodu je důležité mít vše v ústech v pořádku, aby předávaná bakteriální zátěž, které se neubráníme, byla co nejmenší. (Pozor hlavně na příbuzné, u kterých stav dutiny ústní nemusí být v pořádku!!!)

Pokud se budete držet výše napsaného, budete si dvakrát denně čistit zu-by správným kartáčkem a jedenkrát denně (nejlépe večer) mezizubními pomůckami, vaše zuby a dásně mohou přežít vaše mateřství bez úhony.

#kojicicaj #kojeni #hipprodina #bezcukru #zdravezuby #zubnihygiena